fbpx

Milleks pakkuda töötajatele koondamisjärgset nõustamist?

Kõik blogipostitused

Tripodi kogemust jagab vanemkonsultant ja coach Liisa Raudsepp.

Mis on vahet karjäärinõustamisel ja outplacement’il? Kui karjäärinõustamisse jõuab enamasti inimene omal initsiatiivil (ja ka rahakotil), siis outplacement ehk koondamisjärgne nõustamine on tööandja kingitus neile töötajatele, keda on tulnud koondada. Outplacement on kasulik nii töötajale kui tööandjale.

Koondamisjärgse nõustamise esimene teema on toimetulek koondamisega seotud tunnete ja mõtetega. Kui koondamine on tulnud ootamatult, võib see mõjuda küllaltki šokeerivalt. Ent ka siis, kui koondamised on ette teada, on enda koondamise läbielamine siiski raske.

Kõige levinum tunne seoses koondamisega on pettumus. Tuntakse, et ettevõte ei tegelikult ei väärtustanud mind ja see justkui tühistaks kogu eelneva positiivse kogemuse. Just seetõttu on oluline, et töötaja saaks neist tunnetest neutraalsel pinnal vestelda, et töökoha kaotuse valu rutem läbi elada ning jõuda konstruktiivse tegutsemise faasi. Tunnete läbitöötamine aitab koondamise sündmusega rahu teha ja jääda endise tööandja suhtes positiivselt meelestatuks. Leidub ka neid, kelle jaoks koondamine on teretulnud sündmus, kuna on ammu plaanitud töökohta vahetada, ent pole selleks piisavat impulssi leitud.

Teine psühholoogiline teema, mis üles kerkib, on enesekindlus. Koondamine võib mõjuda nagu mahajätmine paarisuhtes – see paneb nn hüljatud inimese kahtlema oma väärtuses, oskustes ja tugevustes – kas see kõik on ikka piisav, et edaspidi edukas olla? Taas, kõiki koondatuid see ei puuduta, sest on ka neid, kes asuvad otsekohe aktiivselt endale uusi tööväljundeid otsima. Vajadusel aga saab nõustamise käigus põhjalikult tegeleda oma tugevuste ja tööalase visiooni kujundamisega. See on suurepärane hetk, et võtta korraks aeg maha ja mõelda, mida ma tegelikult teha tahan. Mida üldse elus soovin ja mida oma tööelult ootan? See on võimalus mõelda julgemalt ja luua võimalusi leida veelgi rahulduspakkuvam töö kuni senine.

Ülejäänud nõustamine kulgeb sarnaselt karjäärinõustamisega (eesmärgid, tegevusplaanid, CV ja Linkedini profiili koostamine, töövestluse läbimäng, coaching eesmärkide saavutamiseks). Töötajal võib olla ootus, et outplacement’i käigus otsib nõustaja talle sobivaid tööpakkumisi ja leiab talle uue töö. Tripodis lähtume siiski nõustamise põhimääratlusest ehk pigem toetame inimest uue töö otsingul. Nagu ütleb Hiina vanasõna – ära anna näljasele õnge, vaid õpeta ta kala püüdma.

Tripodil on aastaid kogemust karjäärinõustamise ja outplacement’i teenuse pakkumisega.

Huvi korral võta palun ühendust: