Vaimne võimekus näitab kandidaadi analüütilisust, nutikust ja kiirust, isiksuseomadused aga pingetaluvust, suhtlemisstiili, töökust ja loovust.
Teste võib jagada nelja rühma: 1) võimekustestid 2) isiksustestid 3) hoiakute testid 4) teadmiste ja oskuste testid. Kui viimast tüüpi teste saab iga tööandja ise koostada, siis esimest kolme tüüpi testide koostamiseks läheb vaja põhjalikke teadmisi psühhomeetriast ja psühholoogilistest teooriatest ning ühe testi väljatöötamise perioodiks on 1-3 aastat. Seetõttu kvaliteetseid psühholoogilisi teste tavaliselt tasuta ei pakuta. Toome teile ülevaate Tripodi poolt pakutavatest testidest.
Isikusetestid
Isiksusetest kirjeldab testitäitjat viie peamise iseloomujoone kaudu. Need on emotsionaalne stabiilsus, ekstravertsus, sotsiaalsus, meelekindlus ja avatus. Lisaks hinnatakse mitut muud näitajat, nagu pingetaluvus, eestvedamine, meeskonnatöö, saavutusele orienteeritus, kohanemisvõime jne.
Isiksuseküsimustik Tripod Persona© (endine NEO-TRI/2) põhineb viiefaktorilisel isiksuseteoorial, mis on maailmas enim kasutatav isiksuseteooria. Küsimustik kirjeldab vastaja isiksuslikku profiili viie näitaja kaudu, andes iga põhiomaduse juures alaskaaladena hinnangu veel kolmele näitajale.
- Tundelaad näitab inimese emotsionaalset reageerimist ja vastupanuvõimet stressirohketes olukordades: kuidas ta tuleb toime negatiivsete emotsioonidega, nagu ärevus, kurbus või viha. Madala tulemuse saajad on tundlikumad ja vastuvõtlikumad stressile. Samas on nad tähelepanelikumad detailide ja teiste tunnete suhtes. Kõrge tulemuse saajad on tasakaalukamad ja säilitavad enesekindluse ka kriitilistes olukordades, kuid tagasihoidlikum reaktsioon emotsionaalsetele nüanssidele võib vähendada empaatiavõimet ja riskiteadlikkust. Skaala aitab mõista, kuidas inimene reguleerib oma emotsioone ja reageerib väljakutsetele igapäevaelus.
Alaskaalad: masendus, abitus, ärrituvus
- Aktiivsustase kirjeldab inimese loomupärast energiataset, seltskondlikkust ja riskivalmidust, aidates mõista, kuidas ta kohandub erinevate sotsiaalsete ja tegevuslike nõudmistega. Introvertsemad inimesed eelistavad tegutseda omaette või väiksemas seltskonnas ja tuttavates oludes. Intensiivse suhtlemise või ürituse järel vajavad nad omaette taastumisaega. Ekstravertsemad inimesed seevastu ammutavad energiat just aktiivsest suhtlemisest, erinevatest ettevõtmistest ja uutest kogemustest. Nad naudivad meeskonnatööd, elavaid arutelusid ja teiste juhtimist.
Alaskaalad: mõjutamine, eestvedamine, algatusvõime
- Suhtlemisviis iseloomustab suhtlemise stiili ja koostöövalmidust. Kõrge skoori saaja on järeleandlik, seab esikohale teiste vajadused ja üldise heaolu, on suurepärane meeskonnamängija, kes eelistab konflikte pigem vältida. Madala tulemuse korral on inimene seevastu pragmaatilisem ja otsekohesem, lähtudes eelkõige enda vajadustest ja seisukohtadest. Ta võib olla hea kriitik, kes toob välja ideede või plaanide nõrgad kohad.
Alaskaalad: usaldamine, sõbralikkus, osavõtlikkus
- Tegutsemisstiil iseloomustab seda, kuidas inimene läheneb ülesannete täitmisele, eesmärkide saavutamisele ja igapäevasele tegutsemisele. Kõrge tulemuse saajatel on tavaliselt konkreetsed eesmärgid, mille saavutamiseks nad organiseeritult, süstemaatiliselt ning järjepidevalt tegutsevad. Madala skooriga vastajad on paindlikumad ja eelistavad mängulisemat lähenemist ja võivad korraga tegutseda mitme üsna erineva eesmärgi nimel.
Alaskaalad: asjalikkus, korralikkus, sihikindlus
- Mõttelaad kirjeldab inimese suhtumist uutesse ideedesse, kogemustesse ja õppimisvõimalustesse. See peegeldab, kui uudishimulik ja kohanemisvõimeline on inimene ning millist rolli mängivad tema mõtlemises kujutlusvõime ja esteetiline tundlikkus. Kõrge tulemuse saajad on uuendusmeelsed, loovad ja naudivad muutusi. Madalama tulemuse saajad on praktilisema mõtlemisega, eelistades tuttavat keskkonda, läbiproovitud tegutsemisviise ning konservatiivsemat lähenemist.
Alaskaalad: innovaatilisus, kohanemisvõime, mõttesügavus
Aastate jooksul maailmas tehtud arvukad teadusuuringud on näidanud, et juhid on oma isiksuseomadustelt ja võimetelt sarnased pigem teiste juhtide kui ülejäänud inimestega. See tähendab, et elanikkonna kui tervikuga võrreldes on juhid tasakaalukamad, analüütilisemad ja innovatiivsemad, olles valmis eesmärkide saavutamiseks aktiivselt tegutsema ja teisi kaasa haarama.
Juhtidele olulisi isiksuseomadusi aitab mõõta Tripodi juhtidele mõeldud juhi isiksuseküsimustik Tripod Leader Persona© (endine IK-JUHT), mis kuulub Tripodi juhitestide paketti.
Test põhineb rahvusvaheliselt tunnustatud ja väga põhjalikult uuritud “Suure viisiku” isiksusemudelil (The Big Five, vt Allik jt, 2003)[1]. Testis selgitatakse välja viie juhile kõige olulisema isiksuseomaduse väljendumine ehk testitäitja loomupärane
- tundelaad
- aktiivsustase
- suhtlemisviis
- tegutsemisstiil
- mõttelaad.
Lisaks võimaldab test mõõta kümmet spetsiifilisemat omadust – enesekontrolli, pingetaluvust, algatusvõimet, eestvedamist, arvamuse sõltumatust, meeskonnatööd, organiseeritust, saavutusele orienteeritust, kohanemisvõimet ja ratsionaalsust – mis on vahetult seotud juhtimise tulemuslikkusega.
Test koosneb 188 väitest, millele vastamiseks kulub keskmiselt aega 20…40 minutit. Isiksuseküsimustike puhul on vastaja ülesanne hinnata, mil määral peavad küsimustikus esitatud enesekohased väited paika just tema puhul.
[1] Vt ”Isiksusepsühholoogia”, toim. Allik, J., Konstabel, K. ja Realo, A.
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2003.
Vaimse võimekuse testid
Üldvõimekuse test hindab vastaja analüüsivõimet, taiplikkust ja kiirust ülesannete lahendamisel. Spetsialistidele mõeldud test kirjeldab sõnalist, numbrilist, ruumilist ja üldvõimekust. Juhi testis mõõdetakse lisaks arvulis-loogilist mõtlemist.
Eritestid
Sissejuhatus
Sobib tööedu ennustamiseks tehnilistel erialadel ja IT-valdkonnas. Testi tulemus saadakse võrdluses just nende alade esindajatega.
Ruumiline mõtlemine seisneb tõhusas ruumiliste suhete tajumises ja visualiseerimise võimes, iseloomustades head kujundlikku mõtlemist, oskust ruumi mõtestatult korraldada ja toetades mitmetahulise info analüüsimist. Keskmisest kõrgem ruumiline võimekus peegeldab laiemalt arenenud loogilist mõtlemist ning suutlikkust ruumilisi seoseid keskmisest oluliselt paremini ette kujutada, prognoosida ja analüüsida.
Kokku on nende raames kasutusel nelja liiki ülesandeid, millest lähtuvalt
on Tripodi ruumilise võimekuse testi struktuur järgmine:
- kujundi äratundmine
- tasapinnaline pööramine
- ruumiline pööramine
- vormiline tajumine
Test koosneb 48 ülesandest, millest igaühe lahendamiseks antakse aega 1–2 minutit olenevalt ülesande keerukusest. Kasutusel on nii avatud kui 5-pallised valikvastustega
küsimused. Ühtekokku on testi täitmiseks aega 54 minutit.
Test mõõdab kiirust ja täpsust visuaalse informatsiooni töötlemisel. Seda on vaja näiteks sekretäridel, andmesisestajatel, laotöötajatel.
Visuaalse kiiruse ja täpsuse test mõõdab ühte spetsiifilist vaimse võimekuse osa, mis kirjeldab inimesele iseloomulikku analüüsimise võimet. Teisisõnu mõõdab see võimete test kiirust ja täpsust visuaalse informatsiooni töötlemisel.
Kõnealune omadus loob eeldused edukaks toimetulekuks ametikohtadel, mis nõuavad kiiret ja täpset kirjaliku sõnalise ja numbrilise informatsiooni kasutamist. Kõrge skooriga inimesed suudavad kiiresti ja korrektselt töötada pidevat ja täpset sõnalise ja numbrilise info analüüsimist nõudvatel ametikohtadel. Madalamate skooridega inimestele on eelistatumad ametikohad, mis ei nõua pidevat uue info analüüsimist.