Tripod on küsitlenud Eesti ja rahvusvaheliste organisatsioonide töötajaid juba pea 30 aastat ning alati uurinud ka nende kavatsust töökohta vahetada ehk senise tööandja juurest lahkuda. Aastal 2023 nägime Tripodi uuringute ajaloos kõige kõrgemat lahkumissoovi määra, milleks oli 35%. Möödunud aasta tulemusi kokku võttes märkasime seevastu, et lahkumise kaalumise määr on oluliselt langenud – 28,7% peale – mistõttu otsustasime selle nähtuse põhjuseid lähemalt uurida.
Avaliku sektori stabiilsus on vähenenud
Suurim muutus on viimase aasta jooksul toimunud just avalikus sektoris, kus lahkumise kaalumise määr langes pea 6%. Peamised põhjused, miks avalikus sektoris töökoha vahetust kaalutakse, on jäänud 2023. aastaga samaks ning seonduvad eelkõige töötasu ja -koormusega. Samuti ei motiveeri senise tööandja juurest lahkuma ebakindlus: uut, paremate tingimustega töökohta ei pruugi olla lihtne leida. Paljud avaliku sektori töötajad eelistaksid avalikus sektoris ka jätkata, kuid hiljutiste tööjõu- ja rahastuskärbete taustal on selle valdkonna harjumuspärane stabiilsus vähenenud.
Erasektori töötajad otsivad uusi tööalaseid väljakutseid
Erasektori puhul on üldistusi teha pisut keerulisem ning ka põhjuste variatiivsus on suurem. Esiteks tasub märkida, et lahkumise kaalumise määr on võrreldes avaliku sektoriga langenud vähem, keskmiselt kõigest 2%.
Oskustööliste puhul on põhjused sarnased avaliku sektori spetsialistidega – töötasu ja töökoormus. Kuigi erasektoris tervikuna kaalutakse töökoha vahetust rohkem, siis just oskustööliste grupis on see määr kõige madalam. Suur osa oskustöölistest on enam kui viieaastase staažiga, eelistades töökoha stabiilsust uutele võimalustele.
Seevastu erasektori spetsialistide ja juhtide valmidus tööturul ringi vaadata on hoopis suurem. Eelmise aasta andmetes ei olnud sugugi harv juhus näha nende ametigruppide lahkumise kaalumise määra vahemikus 40–50%. Sellel kõrgel näitajal on mitu põhjust. Suur koormus, hulk laekuvaid tööpakkumisi ning kasvav soov arenguvõimaluste järgi – kõik mõjutavad suuremal või vähemal määral uute väljakutsete kaalumist individuaalsel tasandil. Kõige tugevamini kallutas töökoha vahetusele mõtlema siiski arenguvõimaluste nappus praeguses organisatsioonis.
Prognoos 2025. aastaks
Avaliku sektori stabiilsuse kõikumisega on üpris tõenäoline, et näeme rohkem töötajaid siirdumas avalikust sektorist erasektorisse. Kärbete tõttu on avaliku sektori organisatsioonidel keeruline töötajate tasuootustele vastu tulla, mis omakorda suunab uue töökoha otsingutel eelistama erasektorit.
Üks erasektori organisatsioonide suurimaid väljakutseid on oma inimeste tööalaste vajaduste väljaselgitamine ning sobivate lahenduste leidmine. Organisatsioonid, mis suudavad pakkuda töötajatele arenguvõimalusi, motiveerivad töötajaid jätkama sama tööandja juures – lahkumise kaalumise määr jääb teistest ettevõtetest märksa madalamaks. Isikliku arengu kõrval ei tasu unustada ka seda, et töötajad on valmis organisatsioonist välja liikuma ka ahvatlevama motivatsiooni- ja töötasupaketi tõttu.
Mõistame, et organisatsioonidel ei ole oma töötajate hoiakuid alati lihtne kaardistada, mistõttu julgustame Sind meiega ühendust võtma, et saaksime Sinu organisatsiooni erapooletu ja kogenud partnerina selles aidata!