Möödunud aasta oli Tripodi organisatsioonide arenduse meeskonnale siiani kõige tegusam. Küsitlesime 51 projekti raames üle 21 500 töötaja Eesti ja rahvusvahelistes organisatsioonides, et saada teada, mis päriselt nende tööheaolu mõjutab.
Tuttavad teemad on endiselt aktuaalsed
Juba aastaid oleme täheldanud, et üks olulisemaid töötajate heaolu mõjutajaid on vahetu juhtimine. Pea 95%-s meie küsitletud organisatsioonidest on töötajate suhted otsese juhiga ning juhi kompetentsus oma tööülesannete täitmisel väga olulises seoses töötajate heaoluga. Vahetu juhtimine on ka kolme olulisima teema hulgas, mis mõjutavad töötajate soovi organisatsioonis jätkata või tööandjat vahetada.
Teiselt poolt on endiselt väga aktuaalne töötajate tajutud töökoormus ning selle kooskõla saadava töötasuga. Spetsialistide kasvav töökoormus seab juhtidele suure väljakutse korraldada oma meeskondade tööd veelgi tõhusamalt. Aastal 2024 läbi viidud uuringutes tuli samuti ilmsiks, et spetsialistide tööülesanded on järjest rohkem killustunud, mis on samuti üks heaolu vähendavaid tegureid.
Tööalase heaolu metoodika tõi päevakorda uued fookused
Möödunud aastal õnnestus meil heita rohkem valgust teemadele, mis puudutavad otseselt töötajate isiklikku heaolu. Esimese suurema teemana kerkis esile tööõhkkond. Sellega seoses on vaieldamatult kõige olulisem õiglane kohtlemine tööl, mis omakorda rõhutab konstruktiivse ja avatud õhkkonna olulisust.
Lisaks tööõhkkonnale eristus seoste analüüsidest olulisena töötajate isiklik areng töökohal. Töötajate heaolu mõjutas eelkõige tööandja pakutavate koolituste sisukus ning asjakohasus. Suure koormusega töötajatele on äärmiselt oluline, et nende koolitusse panustatud aeg ei läheks raisku.
Spetsialistide tasandil on järjest olulisem ka tööga seotud oskuste pidev arendamine ning võimalus liikuda sama tööandja juures edasi kõrgemale ametikohale. Just nendes organisatsioonides, kus suudetakse töötajatele tagada järjepidevalt arengu- ja kasvuvõimalusi, kaaluvad inimesed töökoha vahetust palju vähem.
Mida toob 2025
Eelmise aasta lõpu ja selle aasta alguse põhjal võime arvata, et trendid jäävad üpris sarnaseks ka 2025. aastal. Töökorralduse tõhustamine on paljudes organisatsioonides endiselt suur väljakutse nagu ka töötajatele jätkusuutliku arengu tagamine.
Uutest trendidest märkasime viimase pooleteise kvartali jooksul, et organisatsioonides kasvab vajadus kaasata eri tasandite töötajaid strateegilisse juhtimisse. Juhtkondadel tuleb välja mõelda, kuidas selgitada strateegilisi otsuseid arusaadavalt kõigile töötajatele ning aidata vaheastme juhtidel siduda üldisemad eesmärgid oma meeskondade igapäevatööga.
Kui tunned, et soovid teada, millised teemad kujundavad tööalast heaolu Sinu organisatsioonis, siis võta meiega ühendust ning viime koos läbi töötajate heaolu uuringu!