Hiina vanasõna „Kui töö on sinu hobi, siis sa ei pea ühtegi päeva oma elust tööl käima” kehtib Eesti mereinstituudi merebioloogi Jonne Kotta puhul sada protsenti. Jonne Kotta juhtimisel viiakse läbi põnevaid teadusuuringuid maakera erinevates nurkades: Antarktikas, Arktikas, Austraalias, Aasias, Ameerikas ja Euroopas. Uuringute eesmärk on suurendada meie teadmisi ja arusaamist mere ökosüsteemide toimimisest ning otsida uuenduslikke lahendusi, mis kasvataksid mereressursside kasutamisest saadavat majandusliku kasu, kuid samas parandaksid elukeskkonda ning tagaksid ökosüsteemi hüvede jätkusuutlikkuse. Kõige põnevamad avastused sünnivad just erinevate valdkondade piirialal.
Jonne on üks Tripodi 30.juubeliaasta konverentsi ’’Kõik on üks’’ esinejatest. Jonne ja Kerri Kotta räägivad Tripodi juubelikonverentsil ’’Kõik on üks’’ ühises ettekandes sellest, mis on ühist muusikas, ökosüsteemides ja organisatsioonides. Vaata ja kuula Jonne mõtteid lähemalt siit videost.
Tere! Mina olen Jonne Kotta ja olen teadlane. Täpsemalt öeldes mereteadlane. Mereteadlane – see on selline amet, kes kirjeldab meid ümbritsevat loodust ja üritab aru saada, kuidas loodus toimib, ja kui eriti hästi läheb, siis ka ennustada, mis tulevikus juhtuma hakkab.
Miks ma sellega tegelen? Meil on üks planeet Maa. Õieti planeet Ookean – ookeani on ju hoopis rohkem kui planeet Maad. Ja ma arvan, et ookean ja meri pakuvad meile tegelikult lahendusi tulevikuks ja ka olevikuks. Tegelikult kõik on üks.
Kui me võrdleme näiteks muusikat ja loodusteadusi, siis ei ole nii, et loodusteadus – see on ainult kuiv statistika. Seal on samamoodi nagu ka muusikas vaja inspiratsiooni ja loovust. Kui me kasutame ära teiste valdkondade loovust ja rakendame seda loovust loodusteaduses, siis arvan, et me suudame lahendada meie ees seisvad probleemid.
Meri – see on tohutute võimaluste allikas. Enamikku võimalusi, mida meri meile pakub, ei ole suutnud me kasutada. Samas me oleme praegu hästi paljudes kriisides. Meil on kliimakriis, toidukriis, julgeolekukriis ja kindlasti on veel mõned kriisid. Ma usun, et meri suudab paljudele probleemidele neist ka lahendust pakkuda.
Selleks, et me saaksime edasi liikuda, on meil vaja ühist visiooni. See ühine visioon peaks olema väga laiapõhine – mitte et ainult teadlased omavahel arutavad asju, vaid me peaksime koostööd tegema ka täiesti erinevate valdkondadega, näiteks erasektoriga, aga miks mitte ka muusikaga. Tegelikult on loodusteaduses inspiratsiooni ja loovust oluliselt rohkem kui kuiva statistikat ja just selle inspiratsiooniga me võime suuta lahendada neid probleeme, mis täna meie ees seisavad. Sest kõik on üks.
***
Tripod konverents “Kõik on üks” toimub 12. septembril 2024 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalis. Tegemist on kutsetega sündmusega. Kui tahad täpsemalt aru saada, kuidas Tripodi tegevjuht ja partner Maria Veltmann mõtestab lahti konverentsi pealkirja ’’Kõik on üks’’, siis vaata seda videot siin. https://youtu.be/w7b0Rpbv7fo