10.11.2024

Kuidas kirjeldada inimest, keda me otsime? Millist töötajat me otsime? Kuidas kaardistada töötajale vajaikke omadusi? Need küsimused on pannud tõenäoliselt pead murdma nii mõnegi värbaja, värbava juhi või personalijuhi.

Efektiivne värbamine algab täidetava ametikoha põhjalikust kaardistamisest ehk rolliga seotud ootuste süsteemsest kogumisest ja mõtestamisest. Rolli kaardistamine võimaldab mõista, millised oskused, võimed ja isiksuseomadused on vajalikud, et uus töötaja suudaks oma ülesandeid edukalt täita ja sobituks organisatsiooni kultuuri ja tiimiga.

Artiklis käsitleme teoreetilist raamistikku, mis käsitleb vaimsete võimete ja isiksuse analüüsi, et tagada värbamisprotsessis terviklik lähenemine.

1. Tööülesannete ja vastutuste määratlemine

Esimene samm rolli kaardistamisel on tööülesannete ja vastutuste täpne määratlemine. Selle käigus tuleb analüüsida, millised on igapäevased ülesanded ja pikaajalised eesmärgid. Näiteks strateegilisel juhil võivad olla ülesanded, mis hõlmavad strateegiliste plaanide väljatöötamist ja elluviimist, samas kui spetsialisti roll võib keskenduda spetsiifiliste tehniliste oskuste rakendamisele.

Teoreetiline raamistik: ülesande analüüs aitab jaotada peamised tööülesanded väiksemateks komponentideks. Selle käigus hinnatakse, milliseid oskusi ja vaimseid võimeid töötaja vajab. Näiteks võib juhtimisroll nõuda analüütilist ja loogilist mõtlemist, samas kui tehniline spetsialist võib vajada numbrilist ja ruumilist võimekust.

2. Vaimsed võimed ja analüüsivõime

Tänapäevane töökeskkond nõuab töötajatelt erinevate vaimsete võimete kasutamist, et lahendada keerulisi ülesandeid ja teha otsuseid kiiresti ja täpselt. Ametikoha kaardistamisel on oluline hinnata, milliseid vaimseid võimeid konkreetne roll nõuab.

  • Sõnalise info analüüs: oluline näiteks juhtivate ja kommunikatsioonipõhiste rollide puhul, kus on tähtis info selge ja täpne edastamine. Samuti oluline rollides, kus on palju tööd teksitidega, näiteks teadlane või jurist.
  • Numbrilise info analüüs: nõutav finants-, analüüsi- ja tehnilistel ametikohtadel, kus töötaja peab töötlema ja tõlgendama numbrilisi andmeid. Näiteks raamatupidaja, insener või analüütik.
  • Ruumilise info analüüs: eriline tähtsus on sellel inseneri- ja tehnilistel ametikohtadel, kus töötaja peab visualiseerima ja mõistma ruumilisi struktuure või abstraktset infot. Näiteks arendaja, strateeg või tippjuht.
  • Loogiline mõtlemine: vajalik strateegiliste ja juhtivate positsioonide puhul, kus töötaja peab suutma tuletada, struktureerida ja analüüsida infot loogiliste seoste kaudu. Näiteks arendusjuht, tegevjuht või analüütik.

Teoreetiline raamistik: vaimsete võimete hindamine aitab kindlaks teha, millised kognitiivse võimekuse aspektid on vajalikud konkreetse rolli täitmiseks. Näiteks võib analüütiline ja numbriline võimekus olla kriitiline finantsanalüütikule, samas kui juht vajab tugevamat sõnalist ja loogilist võimekust.

3. Isiksuse analüüs

Lisaks vaimsetele võimetele on oluline hinnata ka töötaja isiksuseomadusi, et tagada sobivus nii konkreetse rolli kui ka organisatsiooni kultuuriga. Siinjuures on “Suure viisiku” teooria (Big Five Personality Traits) üks levinumaid ja tõhusamaid meetodeid isiksuse hindamiseks. See teooria hindab isiksust viie põhiaspekti alusel:

  • tundelaad (tundlikkus vs. emotsionaalne stabiilsus)
  • aktiivsustase (introvertsus vs. ekstravertsus)
  • suhtlemisviis (individuaalne vs. sotsiaalne)
  • tegutsemisstiil (kohanev vs. süsteemne)
  • mõttelaad (praktiline vs. teoreetiline)

Teoreetiline raamistik: “Suure viisiku” mudelit kasutatakse analüüsimaks, millised isiksuseomadused sobivad konkreetse positsiooni nõuetega. Näiteks võib strateegilise juhi puhul olla vajalik kõrgem emotsionaalne stabiilsus ja ekstravertsus, samas kui loov roll võib eeldada kõrgemat avatust uutele kogemustele.

4. Organisatsiooni kultuur ja väärtused

Värvatava rolli kaardistamisel on oluline hinnata ka seda, kuidas töötaja sobitub organisatsiooni kultuuriga. Kui ettevõte hindab koostööd ja avatud kommunikatsiooni, on oluline leida kandidaat, kellel on sellised isiksuseomadused ja võimed, mis toetavad seda keskkonda.

Teoreetiline raamistik: Person-Organization Fit teooria keskendub sellele, kuidas töötaja isiksus ja väärtused sobituvad organisatsiooni kultuuriga. Näiteks kui organisatsioon on kiirelt arenev ja keskendub innovatsioonile, on oluline, et kandidaat oleks avatud uutele kogemustele ja paindlik.

5. Positsiooni strateegiline tähtsus ja arenguvõimalused

Rolli kaardistamisel on oluline määratleda ka positsiooni strateegiline tähtsus ja arenguvõimalused. Kui positsioon on seotud juhtimise ja strateegiliste otsustega, on vaja kandidaati, kellel on arenenud loogiline ja ruumiline võimekus ning eesmärgi saavutamist toetavad isiksuslikud omadused nagu näiteks kõrgem ekstravertsus, avatus ja meelekindlus.

Teoreetiline raamistik: karjääriplaneerimise ja -arengu teooriad aitavad määratleda, millised oskused ja isiksuseomadused on vajalikud, et töötaja saaks edukalt areneda ja toetada ettevõtte pikaajalisi eesmärke. Näiteks juhtival ametikohal võib töötaja vajada võimalust arendada oma juhtimisoskusi ja strateegilist mõtlemist, et kasvada koos organisatsiooniga.

Kokkuvõte

Rolli kaardistamine on mitmetahuline protsess, mis hõlmab tööülesannete, vaimsete võimete, isiksuse ja organisatsiooni kultuuri analüüsi. Värbamise käigus tuleb arvestada kõiki neid aspekte, et leida sobivaim kandidaat, kes vastab mitte ainult rolli nõuetele, vaid sobib ka organisatsiooni väärtuste ja kultuuriga. Kasutades teoreetilist raamistikku, mis hõlmab nii kognitiivsete võimete kui ka isiksuse analüüsi, on võimalik saavutada terviklik ja sihipärane värbamisprotsess, mis toetab organisatsiooni pikaajalist kasvu ja arengut.

Kui soovid õppida, kuidas ametikohta efektiivselt kaardistada ning analüüsida kandidaatide profiili sobivust ametikohale, kutsun sind osalema Tripodi testikoolitusel: Tõhus värbamine: Psühholoogiliste testide tõlgendamise kunst.

Elise Bergmann
psühholoogilise testimise tootegrupijuht

Sarnased uudised

Muudatuste juhtimine – kas ainult juhtkonna asi? 
06 sep 2024

Muudatuste juhtimine – kas ainult juhtkonna asi? 

Muudatuste juhtimine on tänapäeva kiiresti muutuvas ärikeskkonnas kriitiline osa organisatsioonide edukuses. Sageli nähakse seda kui juhtkonna ülesannet, kuid parimad praktikad on siiski näidanud, et edukamalt juurduvad muudatused siis, kui vastutus ning kaasatus hõlmab kõiki organisatsiooni liikmeid. See, kas muudatuste juhtimine on ainult juhtkonna asi või on see laiemaks vastutuseks kogu organisatsioonis, sõltub nii sisemisest kultuurist […]

Blogi
Arendustegevuste mõju tagasisidestamise oskustele 
22 aug 2024

Arendustegevuste mõju tagasisidestamise oskustele 

Pärast organisatsiooniuuringu läbiviimist on paljudel organisatsioonidel kombeks ettevõtte arendustegevused, mille abil tulemustega edasi liikuda. Selliste arendustegevuste alla võivad kuuluda erinevad koolitused, töötoad ja coachinguprogrammid. Nende kõigi kaudu on võimalik  olulist mõju avaldada tagasisidestamise oskusele, mis on viimasel ajal kerkinud paljudes organisatsioonides esile kui arengukoht. Efektiivne tagasiside andmine ja vastuvõtmine on organisatsioonides eduka suhtluse ja meeskonnatöö […]

Blogi Uuringud
Milline näeb välja ideaalne tagasisidestamise kultuur? 
15 aug 2024

Milline näeb välja ideaalne tagasisidestamise kultuur? 

Ideaalilähedase tagasisidekultuuri loomine organisatsioonis on üks teguritest, mis aitab oluliselt kaasa nii töötajate kui ka organisatsiooni arengule. Selline kultuur soodustab avatud suhtlust, pidevat õppimist ja paremat sooritust. Oma uuringutest ja nendega seotud jätkutegevustest oleme leidnud peamised punktid, mis aitavad üles ehitada tugeva ja efektiivse tagasisidekultuuri.  Vaimse turvatunde loomine tööl  Psühholoogiline turvalisus on hädavajalik, et töötajad […]

Blogi Uuringud
Mis on ühist muusikas, ökosüsteemides ja organisatsioonides?
29 juu 2024

Mis on ühist muusikas, ökosüsteemides ja organisatsioonides?

Hiina vanasõna „Kui töö on sinu hobi, siis sa ei pea ühtegi päeva oma elust tööl käima” kehtib Eesti mereinstituudi merebioloogi Jonne Kotta puhul sada protsenti. Jonne Kotta juhtimisel viiakse läbi põnevaid teadusuuringuid maakera erinevates nurkades: Antarktikas, Arktikas, Austraalias, Aasias, Ameerikas ja Euroopas. Uuringute eesmärk on suurendada meie teadmisi ja arusaamist mere ökosüsteemide toimimisest ning otsida uuenduslikke lahendusi, mis kasvataksid mereressursside kasutamisest saadavat […]

Blogi
Juhtide kasvamisest inimestena – kuidas mõista iseennast ja teisi?
29 juu 2024

Juhtide kasvamisest inimestena – kuidas mõista iseennast ja teisi?

Esa Saarinen on filosoof, kirjamees, coach, haritlane ja Aalto Ülikooli emeriitprofessor. 24-aastaselt doktorikraadi saanud Esa hakati tema värvikate ja energiliste sõnavõttude järgi kutsuma „punkdoktoriks”. Saarinen on tuntud oma kriitilise ja põhjaliku lähenemise poolest. Ta on süvenenud nii klassikaliste filosoofide kui ka kaasaegsete mõtlejate töödesse, pakkudes neile sageli uusi ja ootamatuid tõlgendusi. Saarinen on eriti huvitatud sellest, kuidas meie keeleline ja kultuuriline taust mõjutab meie maailmavaadet ja moraalset arusaamist. […]

Blogi
Mis on ühist muusikas, ökosüsteemides ja organisatsioonides?
29 juu 2024

Mis on ühist muusikas, ökosüsteemides ja organisatsioonides?

Kerri Kotta on tunnustatud Eesti muusikateadlane, helilooja ja pedagoog. Kotta on oma teaduslikus töös keskendunud muusikalise vormi ja helikõrgusstruktuuri keerukatele suhetele. Ta on avaldanud arvukalt teadusartikleid ning on teinud põhjalikku uurimistööd Eesti heliloojatest. Lisaks teadustööle on Kotta ka aktiivne helilooja ja pühendunud pedagoog. Jonne ja Kerri Kotta räägivad Tripodi juubelikonverentsil ’’Kõik on üks’’ ühises ettekandes […]

Blogi
Kuidas mõista majanduse ja maailma üha keerukamaid seoseid?
29 juu 2024

Kuidas mõista majanduse ja maailma üha keerukamaid seoseid?

Septembris on meid ees ootamas järjekordne Tripodi konverents – valisime teemaks „Kõik on üks“. Oleme oma teekonnal jõudnud oskustest ja teadmistest juhtimise arendamise terviklahendusteni ning soovime kogutut jagada. Programm on koostatud nii, et iga ettekanne tooks lisaks sõnumile Sinuni midagi erakordset – soovime pakkuda Sulle päeva, mille väärtus jääb kestma ka homme, ülehomme – kaua! […]

Blogi
Efektiivse tulemuste rakendamise võti 
24 juu 2024

Efektiivse tulemuste rakendamise võti 

Töötajate heaolu mõõtmine uuringu abil on küll üheks oluliseks sammuks, et oma organisatsiooni arendada, kuid päeva lõpuks on uuring diagnostiline tööriist. Selle abil on võimalik mõista, kus on organisatsiooni tugevused, milles peituvad arenguvajadused ning millises suunas sooviksid töötajad näha edasisi arenguid. Palju olulisemaks punktiks on saadud tulemustega edasi liikumine ning nende rakendamine organisatsiooni strateegiasse. Oma […]

Blogi
Küsi meilt