Septembris on meid ees ootamas järjekordne Tripodi konverents – valisime teemaks „Kõik on üks“. Oleme oma teekonnal jõudnud oskustest ja teadmistest juhtimise arendamise terviklahendusteni ning soovime kogutut jagada. Programm on koostatud nii, et iga ettekanne tooks lisaks sõnumile Sinuni midagi erakordset – soovime pakkuda Sulle päeva, mille väärtus jääb kestma ka homme, ülehomme – kaua!
Lavale astuvad maailma tipptegijad, nende seas Luminori peaökonomist ja Tartu Ülikooli makroökonoomika kaasprofessor Lenno Uusküla, kes aitab lahti mõtestada, kuidas majanduse areng meie elu mõjutab. Uusküla on tuntud oma oskuse poolest seletada keerulisi majandusküsimusi ka neile, kel pole majandusest sügavamat ettekujutust. Oma esinemistes rõhutab ta sageli muutuste kiirenevat rolli ning vajadust pidevalt kohaneda uute väljakutsetega. Uusküla pakub alati asjatundlikku ülevaadet praegusest majandusolukorrast ning jagab oma nägemust tulevikust – nii ka Tripodi 30 .juubelikonverentsil. Tegime Lenno Uuskülaga lühikese video, kus ta räägib oma teemast lähemalt – vaata videot siin.
***
Tere! Mina olen Lenno Uusküla, majandusteadlane – täna siin Luminor Eesti peaökonomisti ja Tartu Ülikooli makroökonoomika kaasprofessori rollis.
Mind huvitavad inimesed ja mind huvitab, kuidas 8 miljardi inimese majanduslikud otsused ühtseks majanduseks saavad.
Majanduspoliitika on veidi nagu köiest sikutamine: tõmbad – ükskord saad kamaluga, teine kord ei saa mitte midagi, kolmas kord võib see köie ots sul ka käest libiseda. Aga ette teada seda, mis tulemas on, saab ainult siis, kui Sa näed suurt pilti. Ja seda suurt pilti on järjest keerulisem näha, sellepärast et maailm muutub keerulisemaks ja neid inimesi, kes saavad aru, mis on köie teises otsas, neid on üha vähem.
Meie keeruline maailm tähendab seda, et me oskame panna üht tükki tööle, aga tihtipeale kaotame selle suure pildi. Spetsialiseerunud maailmas oskame hästi tööle panna väikeseid tükke, aga suuri tükke on palju keerulisem tööle saada. Nagu ütleb Murphy seadus: suured mittetöötavad süsteemid koosnevad väikestest töötavatest süsteemidest. Selle keerulise maailma taustal on ka juhtimises järjest keerulisem hakkama saada. Me saame juhtida seda, mida me näeme, aga me ei tea, mis toimub inimese sees, me ei tea, mis teda on mõjutamas. Nii et süsteemi efektiivsemaks tehes tihtipeale me unustame ära selle, mis me kaotame sellega – mida me ei näe, mida me ei mõõda parasjagu.
Aga kuidas majanduses näha seda suurt pilti, sellest ma hea meelega räägin Sulle.
***
Tripod konverents “Kõik on üks” toimub 12. septembril 2024 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalis. Tegemist on kutsetega sündmusega. Kui tahad täpsemalt aru saada, kuidas Tripodi tegevjuht ja partner Maria Veltmann mõtestab lahti konverentsi pealkirja ’’Kõik on üks’’, siis vaata seda videot siin. https://youtu.be/w7b0Rpbv7fo