09.07.2021

Hästi töötav meeskond on eduka ettevõtte üks alustala. Toimiv meeskonnatöö suurendab muuhulgas töötajate motivatsiooni ja produktiivsust ning nende rahulolu oma tööga. Rahulolevad töötajad jällegi on vähem stressis, loomingulisemad ning valmis rohkem ühiste eesmärkide saavutamise nimel panustama.

Meeskonnatöö olulisusest

Meeskonnas töötamine võib olla kasulik nii üksikisiku vaatenurgast kui ka organisatsiooni perspektiivist.nnMeeskonnas töö tegemine on efektiivne. Kombineerides erinevate inimeste oskusi ja ideid suudavad meeskonnad leida probleemidele palju paremaid lahendusi ja kiiremini, kui seda üksi tehes. Ega ilmaasjata öelda, et mitu pead on ikka mitu pead. Eesmärkide saavutamine on palju raskem, kui meeskonnaliikmed ei tunne, et teised tiimis toetavad üksteist eesmärkide saavutamisel.

Meeskonnatöö seega viib kiirema ja laialdasema innovatsioonini, mis omakorda aga väljendub ettevõtte edus. Tänu ideede ja oskuste mitmekesisusele on meeskonnal võimalus leida probleemidele paremaid lahendusi.

Koos töötamine võimaldab tiimikaaslastelt õppida ja üheskoos areneda. Kui töötajad teevad koostööd ja saavutavad meeskonnana edu, moodustavad nad sidemed, mis võivad muutuda usalduseks või sõpruseks. Selle tulemusel nad suhtlevad üksteisega hästi, teevad koostööd ning toetavad ja motiveerivad üksteist. Sellest oleneb paljuski ka rahulolu oma tööga ja organisatsiooniga laiemalt. Positiivsed tööalased suhted loovad meeldivama töökeskkonna ja vähendavad konflikte.

Hea meeskonnatöö tunnused

Uuringud näitavad, et töötajad ja juhid on üksmeelel, et tõhus meeskonnatöö eksisteerib siis, kui töötajatel on ühine arusaam ettevõtte visioonist ja eesmärgist. Lausa 97% töötajatest ja tööandjatest usub, et meeskonnatunde puudumine kahjustab ülesande või projekti edukust. Samas, kui kõik teavad oma eesmärki ning ülesandeid, on võib meeskond olla väga edukas.*

Efektiivne meeskonnatöö aga ei juhtu iseenesest. See on valdkond, mis vajab kõigi tiimiliikmete ja juhi panust. Selleks, et meeskonnatöö sujuks on vaja muuhulgas professionaalset dialoogi, vastastikust usaldust, erinevate isiksuste ja emotsioonide tunnustamist, realistlikke kokkuleppeid ja selgeid tegevusi.nnMeeskonna omavaheline kommunikatsioon peab olema aus, avatud ja lugupidav. Igal meeskonna liikmel on erinevad väärtus ja oskused, mida ta tiimi toob. Üks meeskonna moodustamise eesmärk on inimeste erinevusi parimal viisil kombineerida.

Mida mitmekülgsem on meeskond oskuste, kogemuse, huvide ja demograafiliste omaduste poolest, seda paremini suudavad nad lahendada erinevaid ülesandeid ja luua uuenduslikke ideid.nnHead meeskonda iseloomustab ka selgelt jagatud vastutus. Iga meeskonna liige mõistab oma rolli ja näeb selle olulisust suuremas pildis. Meeskonnas töötades rakendatakse igaühe individuaalseid oskusi, et koos luua suuremat väärtust.

Kuidas saavutada hea koostöö?

Selleks, et luua meeskond, tuleb tegeleda palju kommunikatsiooniga. Hea koostöö jaoks on vajalik aus ja läbipaistev kommunikatsioon meeskonnas. See tähendab näiteks, et kõik tiimi liikmed hoiavad üksteist oma tegevusega kursis ning arvestavad üksteisega.nnMida vabamalt meeskonnaliikmed omavahel suhtlevad, seda julgemalt nad tunnevad end ideede jagamisel ja ka eksimuste, mida vahel paraku tuleb ette, tunnistamisel. Tõhus meeskonnatöö on märk kolleegide avatusest, usaldusest ja lugupidamisest.

Efektiivne kommunikatsioon eeldab ka head kuulamisoskust. Edukat meeskonda iseloomustab see, et üksteist toetatakse ja aidatakse – antakse üksteisele nõu või tagasisidet. Meeskond mõistab, et töötatakse koos ühiste eesmärkide nimel ning meeskonnana vastutatakse ka tulemuste eest.

Hea koostöö saavutamisel on oluline roll meeskonna juhil, sest juhi pädevuses on meeskonna kokku panemine ja nende motiveerimine. Samuti on juhil oluline roll meeskonnas kommunikatsiooni juhtimisel. Sellest oleneb, kas meeskond tajub ühiseid eesmärke ja omab selget plaani, kuidas neid teoks teha.

Meeskonna liikmete ja juhi vahel peab olema usaldus, et meeskonnatöö sujuks. Töötaja peab olema kindel, et ta saab tööga seotud probleemidest ja väljakutsetest oma juhiga avatult rääkida ja nõu küsida, et koos lahendus leida. Tugeval, ühtehoidval meeskonnal on tavaliselt juht, keda nad usaldavad ja austavad.

Vahel tuleb ikka ette olukordi, kus omavahelised suhted muutuvad tahes-tahtmata pingeliseks ning neid lahendada on keeruline. Sel juhul on mõistlik pöörduda spetsialisti poole – meie meeskonnakoolitus aitab koostöös juhiga leida toimiva lahenduse.

Sarnased uudised

Efektiivse tulemuste rakendamise võti 
24 juu 2024

Efektiivse tulemuste rakendamise võti 

Töötajate heaolu mõõtmine uuringu abil on küll üheks oluliseks sammuks, et oma organisatsiooni arendada, kuid päeva lõpuks on uuring diagnostiline tööriist. Selle abil on võimalik mõista, kus on organisatsiooni tugevused, milles peituvad arenguvajadused ning millises suunas sooviksid töötajad näha edasisi arenguid. Palju olulisemaks punktiks on saadud tulemustega edasi liikumine ning nende rakendamine organisatsiooni strateegiasse. Oma […]

Blogi
Kuidas mõtestada Tripodi konverentsi teemat  ’’Kõik on üks’’?
23 juu 2024

Kuidas mõtestada Tripodi konverentsi teemat  ’’Kõik on üks’’?

Septembris on meid ees ootamas järjekordne Tripodi konverents – valisime teemaks „Kõik on üks“. Oleme oma teekonnal jõudnud oskustest ja teadmistest juhtimise arendamise terviklahendusteni ning soovime kogutut jagada. Aga miks selline teema? Mida tähendab ’’kõik on üks’’? Sellest räägib Tripodi tegevjuht ja partner Maria Veltmann videos. *** Mul on väga hea meel teha siin sissejuhatus […]

Blogi
Heaolu kui riskijuhtimise tööriist
17 juu 2024

Heaolu kui riskijuhtimise tööriist

Pidevalt muutuvad ärilise ja sotsiaalse maastiku tõttu peavad organisatsioonid pidevalt kohanema, et püsida hästi toimivatena ja jätkusuutlikutena. Võtmeteguriks, et nendel keerulistel aegadel toime tulla on tihtipeale riskijuhtimine. Tavapäraselt keskendub riskijuhtimine finants- ja strateegiliste riskidele, kuid üha enam organisatsioone mõistab, et töötajate heaolu mängib olulist rolli organisatsiooni riskide haldamises. Mis on tööalane heaolu? Heaolu mõistetakse sageli […]

Blogi
Kas Sinu organisatsioonis viimati läbi viidud uuring nõudis palju aega ja ressursse? Vii läbi tööalase heaolu uuring, mis on sujuv ja kiire!
20 juu 2024

Kas Sinu organisatsioonis viimati läbi viidud uuring nõudis palju aega ja ressursse? Vii läbi tööalase heaolu uuring, mis on sujuv ja kiire!

Tripodi uuringute meeskond viis kevadel taas läbi töörahulolu uuringu G4Si töötajate seas. Oleme Indrek Sarjasele, G4S personalidirektorile, väga tänulikud tema positiivse tagasiside eest. Juhul, kui ka Sina planeerid enda organisatsiooni töötajate heaolu hinnata, siis võta ühendust Tripodi uuringute meeskonnaga ja aitame kaasa mõelda.

Blogi
Kas juht peab olema töötaja coach? 
10 juu 2024

Kas juht peab olema töötaja coach? 

Tööelu ja tööga seotud kohustused nõuavad tänapäeval üha enam töötajalt võimet oma töö sisu mõtestada, iseseisvalt otsuseid vastu võtta, leida lahendusi tekkinud probleemidele. Ka juhi roll on sellega seoses muutunud- liikunud kontrollimisest ja juhendamisest  töötaja iseseisvuse ja professionaalse arengu toetamise suunas. Juhi hädavajalike kompetentside hulka kuulub üha enam coachiv juhtimisstiil, mis ei ole siiski päris […]

Blogi
Koostööuuring organisatsioonis – põhjalik lähenemine sagedasele arenguvajadusele 
28 mai 2024

Koostööuuring organisatsioonis – põhjalik lähenemine sagedasele arenguvajadusele 

Juba hulk aastaid tuleb organisatsioonide puhul tüüpilisena esile vajadus  parandada koostööd üksuste vahel. Läinud aastal meie toel organisatsiooniuuringu läbi viinud ettevõtetest ligikaudu 85% luges oma peamiseks arenguvajaduseks just üksustevahelist koostööd.  Sel puhul tekib juhtidel tihti küsimus, kuidas seda valdkonda põhjalikumalt kaardistada, et olukorda kogutud info põhjal hiljem parandada. Siin ongi abi koostööuuringust.  Koostöö põhjalik kaardistamine  […]

Blogi
Tripodi uuenduslik tööalase heaolu metoodika 
16 apr 2024

Tripodi uuenduslik tööalase heaolu metoodika 

Nüüdisaegne ärikeskkond on pidevas muutumises, kus tehnoloogia areng, ühiskondlikud suundumused ja majandustingimused kujundavad organisatsioonide tulemuslikkust ning töötajate pühendumust. Tänapäeva organisatsioonide ja töötajate muutuvatele vajadustele vastamiseks on vaja uuenduslikku ja paindlikku lähenemist organisatsiooniuuringutele.  Üle 13 aasta organisatsiooniuuringuid läbi viies on Tripod kogunud rikkaliku teadmiste ja kogemuste pagasi, mis on säilitanud ajas oma väärtuse. Nüüd, olles kuulanud […]

Blogi
Töötasu – lihtsalt number või midagi enamat?
09 apr 2024

Töötasu – lihtsalt number või midagi enamat?

Töötasu on mõjutanud läinud aastal töötajate üldist heaolu ning organisatsioonist lahkumise kaalumist rohkem kui varem. Eelmisel aastal viisime läbi 34 organisatsioonide arendamise projekti, mis hindasid organisatsioonide head toimimist.  Eranditult igas projektis käsitlesime ka töötasu temaatikat, mis eristus tihtipeale peamise arenguvajadusena. Seetõttu tahtsime heita tagasivaatava pilgu teemadele, mis mõjutasid eelmisel aastal töötajate rahulolu oma töötasuga kõige […]

Blogi
Küsi meilt