Eesmärk: avastada meeskonna tugevusi ja arenguvõimalusi, seejärel püstitada ühiselt arengueesmärgid ja luua tegevuskava nende elluviimiseks. Protsess soodustab üksteise ja meeskonna tundmaõppimist, arendab oskust märgata ja sõnastada tugevusi ja ressursse ning märgata potentsiaali, õpetab seadma fookust ja sõnastama realistlikke, samas pingutust nõudvaid eesmärke. Tegevuskava loomisel soodustatakse vastutuse võtmist meeskonna sees, samuti lepitakse kokku sammude elluviimise süsteem.


Formaat: meeskonna coaching’ut tellitakse kõige sagedamini siis, kui meeskonnas on probleeme usaldusega, koostööga, omavaheliste suhetega, kiirete või suurte muutustega, juhi või töötajate vahetumisega. Meeskonna coaching võib toimuda organisatsiooniuuringu järel ühe jätkutegevusena, samuti võib see toimuda paketis Tripod Team meeskonnaraportiga. Tegemist on kolmepoolse (meeskonna juht, coach ja meeskond) koostööprotsessiga, mis koosneb järgmistest sammudest:

  1. Tripodi coach kohtub tellijaga (enamasti personalijuht) esmase tellimuse täpsustamiseks, sageli kaasatakse kohe ka meeskonna juht. Reeglina toimub esmakohtumine Teamsi keskkonnas. Kohtumisel täpsustatakse meeskonna coaching’u fookust, kliendi ootusi tulemuse osas. Kui tellimus on kindel, lepitakse kokku ka protsessi üksikasjad – coaching’u maht, toimumise aeg ja koht. Coach nõustab juhti, kuidas meeskonna coaching’ut meeskonnale tutvustada (mis on eesmärk, kuidas protsessi nimetatakse: meeskonnapäev, arengupäev, coaching, supervisioon…).
  2. Diagnostika (vajadusel). Mõnikord on vaja enne meeskonnaga töö alustamist koguda täiendavat infot meeskonnas toimuva kohta meeskonnaliikmete intervjuude, testimise, küsitluse või muu metoodika abil. Tripod pakub meeskonna analüüsiks ka meeskonnaraportit Tripod Team. Diagnostika tulemustest teeb coach kokkuvõtte meeskonna juhile.
  3. Juht teavitab meeskonda coaching’ust.
  4. Meeskonna coaching. Coaching võib olla ühekordne töötuba või pikem arendusprotsess. Kliendi teemadega tegelemiseks kasutatakse erinevaid võtteid ja metoodikaid. Coaching’u-päeva lõpuks lepitakse kokku peamised arengueesmärgid ja tegevused koos tegevusplaaniga, kes mida teeb ja mis ajaks. Coach küsib osalejatelt meeskonna coaching’u-päeva kohta tagasisidet. Pärast meeskonnapäeva lõppu lepitakse juhiga kokku jätkutegevustes – mida teeb juht ja kuidas saab Tripodi coach juhti edaspidi toetada.
    Lepitakse kokku jätkukohtumine edu hindamiseks 1,5–2 kuu pärast.
  5. Edu hindamine: vahekokkuvõtted. Toimub 1,5–2 kuu pärast, kestusega 1–1,5 tundi. Koos meeskonnaga vaadatakse üle, millised tegevused on ellu viidud ja tähistatakse edusamme. Käsitletakse tekkinud takistusi ja arutletakse, kuidas edasi liikuda. Vajadusel kohendatakse eesmärke. Jätkukohtumisel lepitakse kokku coaching’u-protsessi jätkamises või lõpetamises.

Väljund: seatud meeskondlike eesmärkide elluviimine (näiteks: koostöö paranemine, tagasiside efektiivsuse tõus jne).

Maarja Sau

vanemkonsultant

Tuuli Junolainen

vanemkonsultant ja coach


Küsi meilt